ACAC GRAND PRIX 1
Race Results
Hosted by Concordia (North) & Olds College (South)
September 13th, 2014
 
ACAC Men Results
 
Grand Prix #1 - North 6.0 km
  Name School Time ACAC Place
1 Hans Asfeldt UAA 20:58 1
2 Idris Ahmed KC 21:04 2
3 Michael Quick CUCA 21:26 3
4 Kirk Sundt CUCA 21:27 4
5 Kevin Chambers CUCA 22:18 5
6 Benjamin Thomas CUCA 22:39 6
7 Joedy Dalke UAA 22:40 7
8 Ian Keefe GPRC 23:21 8
9 Jonathan Fuller UAA 23:23 9
10 Cameron Raynor UAA 23:52 10
11 Matthieu Martin UAA 24:00 11
12 Trent Hebert UAA 24:03 12
13 Nils Asfeldt UAA 24:18 x
14 Connor O'Donovan NAIT 25:17 13
15 Jackson Schneider NAIT 25:18 14
16 Michael Cole UAA 25:58 x
17 Abdul Ali KC 26:07 15
18 Lee Horton NAIT 26:38 16
19 Gaurav Rawat GPRC 26:44 17
20 Sasha Eccleston UAA 26:45 x
21 Reece Bailey UAA 26:49 x
22 Ryan O'Donoghue UAA 27:40 x
23 Dallas Prince LAKE 27:56 18
24 Rob Maeko KC 28:05 19
25 Greg Sutherland LAKE 28:21 20
26 Jordon Lauzon NAIT 28:24 21
27 Jared Borzel LAKE 28:25 22
28 Ryan Baier UAA 32:36 x
29 Tim Faltin UAA 32:42 x
 
Grand Prix #1 - South 6.0 km
  Name School Time ACAC Place
1 Edwin Kaitany LETH 20:56 1
2 Boaz Korir LETH 21:48 2
3 Alex Andres LETH 22:51 3
4 Mitchell Dore RDC 23:08 4
5 Noach Arychuk RDC 23:12 5
6 Matt Vrielink SAIT 23:20 6
7 Sean Hickey SAIT 23:59 7
8 Carson Gunn SAIT 24:14 8
9 Andrew Jacobs RDC 24:20 9
10 Christopher White-Gloria STMU 24:38 10
11 Philemon Cheriyot LETH 25:02 11
12 Tom Strachan SAIT 25:16 12
13 Matthew Mundy STMU 25:28 13
14 Herman Rono LETH 26:07 14
15 Michael Schnare SAIT 26:14 15
16 Tyler Nelson RDC 26:30 16
17 Austin Midkiff RDC 26:48 17
18 Kyle Hansvall SAIT 27:28 18
19 Luke Empey STMU 27:37 19
20 Lucas Plamondon RDC 27:55 20
21 Johnathon Lamb RDC 27:58 x
22 Carter Weber RDC 28:07 x
23 Carlos Mena LETH 28:11 21
24 Ryan Jahnke OC 28:19 22
25 Johnathon Allan RDC 28:54 x
26 Tyson Goodstriker LETH 29:30 x
27 Jake Stanley STMU 30:54 23
28 Timothy Huynh SAIT 33:19 x
 
 
ACAC Women Results
 
Grand Prix #1 - North 4.0 km
  Name School Time ACAC Place
1 Mirelle Martens GPRC 14:24 1
2 Marriya Jenkins CUCA 15:14 2
3 Jamie Wigmore GPRC 15:39 3
4 Emily McIlroy UAA 16:18 4
5 Sarah McMaster NAIT 16:50 5
6 Kristen Hansen NAIT 16:53 6
7 Shelby Edgar CUCA 17:04 7
8 Marie Wiatr LAKE 17:54 8
9 Ana Zulic CUCA 18:52 9
10 Brianna Schultz UAA 19:00 10
11 Kristina Dong CUCA 19:13 11
12 Rachel Smilie CUCA 19:16 12
13 Jordan Van Den Brink NAIT 19:25 13
14 Leah Reid UAA 19:34 14
15 Alexis Taylor NAIT 19:56 15
16 Allyson Furman LAKE 20:14 16
17 Hannah Vesely UAA 20:27 17
18 Jen Dillon UAA 20:27 18
19 Ciara Bailey UAA 20:58 19
20 Keara Nelson LAKE 21:31 20
21 Annika Olesen UAA 21:56 x
22 Amy Wilson KC 22:05 21
23 Emma Dyer UAA 22:09 x
24 Sinead Midgley NAIT 23:08 22
25 Nicole Tschirren LAKE 23:08 23
26 Richelle Hoar UAA 23:29 x
27 Cari McGillivary LAKE 23:46 24
28 Baillie Orange LAKE 24:20 25
29 Moesha Mase LAKE 24:35 x
30 Lisa Harrison KC 24:36 26
 
Grand Prix #1 - South 4.0 km
  Name School Time ACAC Place
1 Sara Hewitt SAIT 15:41 1
2 Rachel McKenzie LETH 15:57 2
3 Jordanna Cota RDC 16:10 3
4 Rebecca Gould SAIT 16:39 4
5 Sarah Makowsky LETH 16:54 5
6 Mikaela York LETH 17:19 6
7 Anika Dirk OC 17:21 7
8 Sylvia Vonguten LETH 17:24 8
9 Rebekah Moore LETH 17:30 9
10 Megan Jorgensen SAIT 17:32 10
11 Caylee Vogel LETH 18:09 11
12 Sefrah Daviduck LETH 18:15 x
13 Anna Duda RDC 18:53 12
14 Samantha Debree RDC 19:19 13
15 Laura Friesen RDC 19:31 14
16 Megan Paxton SAIT 19:39 15
17 Celine DeWit RDC 20:00 16
18 Manon Remy LETH 20:20 x
19 Amee Toporchak LETH 21:22 x
20 Angela Weidman RDC 23:20 17
 
 
 
ACAC Team Results
 
  Men - North Men - South Women - North Women - South
1st CUCA LETH NAIT LETH
2nd UAA SAIT UAA SAIT
3rd NAIT RDC LAKE RDC
Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 779 of 4235)

This page is created with TreePad