BASKETBALL ALL-CONFERENCE TEAMS
2005-2010
 
                 

MEN         WOMEN
2009-10 First Team North
Nebojsa Bratic (Lakeland)
Shane Cox (NAIT)
Gregg Frankson (MacEwan)
Shane Reese (NAIT)
Jason Smith (Concordia)
First Team North
Jordan Anstice (Concordia)
Andria Carlyon (GPRC)
Sarah Janzen (MacEwan)
Karina Leslie (King’s)
Cailin Lissel (Concordia)
  Second Team North
Troy Barnes (Lakeland)
Jared Cornish (Concordia)
Rodel Grenaway (NAIT)
Adnan Hajdarevic (Concordia)
David Ness (Augustana)
Second Team North
Jaelle Buhler (GPRC)
Karin Buisman (King’s)
Dale-Marie Cumberbatch (NAIT)
Jillana Knauft (Lakeland)
Amy Tweedie (Augustana)
  First Team South
Emmanuel Chiek (SAIT)
Cam Dodd (MRU)
Brett Kobe (MRU)
Logan Mendenhall (Lethbridge)
Stephen Trinidad (MRU)
First Team South
Paige Bowman (Lethbridge)
Kim Lee (SAIT)
Anne Mercer (Lethbridge)
Rachel Niven (SAIT)
Rochelle Thoutenhoofd (MRU)
  Second Team South
Gradyn Childerhose (Briercrest)
Graeme McCallum (RDC)
Keenan Milburn (SAIT)
Chris Porteous (RDC)
Josh Watson (Lethbridge)
Second Team South
Rachel Caputo (SAIT)
Danielle Fleming (MRU)
Mallory Jones (MHC)
Kayla Lambert (Lethbridge)
Katlyn Olsen (RDC)
     
2008-09 First Team North
Jamaal Bucknor (Concordia)
Adnan Hajdarevic (Concordia)
Ossie Hinds (Lakeland)
Sheldon McKinney (MacEwan)
Khas Tokar (GPRC)
First Team North
Melissa Buhler (GPRC)
Dale-Marie Cumberbatch (NAIT)
Maia deKlerk (King’s)
Cailin Lissel (Concordia)
Georgia Popovici (MacEwan)
  Second Team North
Dennis Ashworth (NAIT)
Simon Doty (MacEwan)
James Elliott (Lakeland)
Reid Fralick (King’s)
Norbert Kanyo (MacEwan)
Second Team North
Alexandra Gordichuk (MacEwan)
Kirsten Molesky (MacEwan)
Erin Slemp (GPRC)
Hilary Smith (King’s)
Irene Tang (King’s)
  First Team South
Denver Corbiere (Lethbridge)
Randy Davis (RDC)
Brett Kobe (MRC)
Billy McNutt (RDC)
Ndale Philbert (Lethbridge)
First Team South
Breanna Emmerzael (SAIT)
Kayla Lambert (Lethbridge)
Anne Mercer (Lethbridge)
Bonnie Smith (Lethbridge)
Vanessa Wesolowski (MRC)
  Second Team South
Cameron Dodd (MRC)
Craig Jantzen (MRC)
Logan Mendenhall (Lethbridge)
Stephen Trinidad (MRC)
Nick Wiebe (MRC)
Second Team South
Rachel Caputo (SAIT)
Mallory Jones (MHC)
Jessica Mercier (MRC)
Brittany Pekar (MRC)
Katie Ward (MRC)
     
2007-08 First Team North
Jamaal Bucknor (Concordia)
Nathan Dixon (Lakeland)
Tamer Douglas (MacEwan)
Adam Jones (GPRC)
Xavier Smith (Lakeland)
First Team North
Jessica Binder (Augustana)
Dale-Marie Cumberbatch (NAIT)
Maia de Klerk (King's)
Keira Lintz (MacEwan)
Jennifer Seemann (GPRC)
  Second Team North
Gregg Frankson (MacEwan)
Adnan Hajdarevic (Concordia)
Ossie Hinds (Lakeland)
Steven Lamont (NAIT)
Cameron Wharram (GPRC)
Second Team North
Carley Burr (MacEwan)
Ciana Gregorio (Lakeland)
Cailin Lissel (Concordia)
Josephine Peacock (Concordia)
Jill Verhesen (MacEwan)
  First Team South
Taylor Armstrong (RDC)
Emmanuel Chiek (MRC)
Jordan Hone (MRC)
Craig Jantzen (Briercrest)
Ndale Philbert (Lethbridge)
First Team South
Leanne Becking (SAIT)
Paige Bowman (MRC)
Elyse Hnatiuk (MRC)
Kayla Lambert (Lethbridge)
Anne Mercer (Lethbridge)
  Second Team South
Denver Corbiere (Lethbridge)
Lynn Gee (MHC)
Chris Girvan (Briercrest)
Adam Shaw (RDC)
Nick Wiebe (MRC)
Second Team South
Whitney Jekabson (SAIT)
Mallory Jones (MHC)
Sasha Kirkland (SAIT)
Tori Lybbert (Lethbridge)
Bonnie Smith (Lethbridge)
     
2006-07 First Team North
Jonathan Goodkey (MacEwan)
Adam Jones (GPRC)
Blain LaBranche (MacEwan)
Kristopher Raymond (CUCA)
Clarence Smith (LC) 
First Team North
Dale-Marie Cumberbatch (NAIT)
Maia de Klerk (TKUC)
Cailin Lissel (CUCA)
Shavaun Reaney (MacEwan)
Jennifer Seemann (GPRC)
  Second Team North
Sebastian Aiono (GPRC)
Ossie Hinds (LC)
Sheldon Lawton (NAIT)
Patrick Maloney (AUG)
Aris Nunez-Ruiz (NAIT)
Second Team North
Jessica Binder (AUG)
Jaelle Duinker (GPRC)
Laura Dunsdon (GPRC)
Katherine Kibler (CUCA)
Irene Tang (TKUC)
  First Team South
Nathan Dixon (RDC)
Michael Linklater (SAIT)
Shawn Nelson (LCC)
Jeff Price (MRC)
Allen Tollestrup (LCC) 
First Team South
Rebecca Hartshorn (MHC)
Whitney Jekabson (SAIT)
Jaclyn Krucik (SAIT)
Danielle Vogt (MRC)
Alicia Wilson (MRC)
  Second Team South
Terrence Blake (SAIT)
Chris Girvan (BC)
Troy Gottselig (MHC)
Craig Jantzen (BC)
Brett Kobe (MRC)
Second Team South
Nadine Adams (LCC)
Sacha Kirkland (SAIT)
Jessica Mercier (MRC)
Jenna Skunkcap (LCC)
Nikkina Spotted Bull (LCC)
     
2005-06 First Team North
Paul Kuperus, CUCA
Shane Leman, NAIT
Mike Page, Lakeland
Michael Szynkowski, CUCA
Zenon Wiebe, MacEwan
First Team North
Maie de Klerk, TKUC
Melissa Duinker, GPRC
Heidi Marcinkoski, AUG
Ashley Nealon, CUCA
Ashlee Pigford, MacEwan
  Second Team North
Andrew Boone, GPRC
Adam Jones, GPRC
Anthony Lange, MacEwan
Kristopher Raymond, CUCA
Terry Seinen, TKUC
Second Team North
Katie Barrett, CUCA
Katey Beach, Lakeland
Lisa Francis, NAIT
Cassie Penner, MacEwan
Jen Seemann, GPRC
  First Team South
Matt Anderson, LCC
Jamie McLeod, SAIT
Lee Sprunger, RDC
Fabian Warner, SAIT
Josh Whyte, MRC
First Team South
Beth Anderson, LCC
Jessica Guenther, RDC
Tara Griffith, LCC
Ashley Hilton, MRC
Claire Tomczyk, MHC
  Second Team South
Mike Anderson, MHC
Brady Byam, LCC
Brett Kobe, MRC
Josh Mawhorter, BC
Mark Salkeld, RDC
Second Team South
Talia Galbraith, SAIT
Jessica Gill, MRC
Whitney Jekabson, SAIT
Brittany Paterson, MRC
Natalie Svarich, SAIT
 
Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 25 of 4235)

This page is created with TreePad