ACAC Cross-Country Running Championship
2018-19
Hosted by Lakeland College
October 27, 2018
                               
                                     
ACAC Men 8 km Final Results
Runner Team Time Overall Place ACAC Place
Matt Travaglini SAIT 25:26 1 1
Leonard Chesoo CUE 25:46 2 2
Matthew Hope RDC 26:19 3 3
Jacques Saayman SAIT 28:03 4 4
Daryl Ross SAIT 28:14 5 5
Timothy Kimaiyo LETH 28:15 6 6
Brant Lauweryssen SAIT 28:16 7 7
Connor Jackson LETH 29:17 8 8
Daniel Szucs RDC 29:28 9 9
Michio Green UAA 29:35 10 10
Devin Saunders RDC 29:37 11 11
Eric Nooy GPRC 29:50 12 12
Cooper Cheshire RDC 29:59 13 13
Benjamin Osorio UAA 30:10 14 14
Nathanael Tabert UAA 30:10 15 15
Keith Spruyt CUE 30:28 16 16
Matt Hebert SAIT 30:36 17 17
Miguel Macedo Teran GPRC 30:46 18 18
Lucas Wessner RDC 30:50 19 19
Jemmy Lee SAIT 31:06 20 20
Kevin Kipchumba LETH 31:16 21 21
Daniel Robdrup LETH 31:23 22 22
Michael Drysdale SAIT 31:24 23 x
Jakob Vollmerhaus RDC 31:25 24 23
Carson Schiller RDC 31:36 25 x
Noah Day UAA 31:40 26 24
Brandon Morris CUE 31:50 27 25
Brandon Tufford GPRC 31:59 28 26
Brice Wilkes GPRC 32:22 29 27
Braeden Kelly UAA 32:22 30 28
Tairas Fournier GPRC 32:45 31 29
Joseph Sartison UAA 32:47 32 30
Ian Novakowski CUE 33:03 33 31
Benjamin Doig SAIT 33:06 34 x
Isaac Amsing STMU 33:33 35 32
Tanner Rent LETH 33:46 36 33
Brad Agnew CUE 33:50 37 34
Isaac Duperreault STMU 34:00 38 35
Ryan Tod STMU 34:35 39 36
Alex Webster LAKE 34:36 40 37
Stephen Rowley RDC 35:04 41 x
Kyle Reynolds GPRC 35:17 42 38
Cheyenne Raynaud LAKE 35:19 43 39
Jackson Sweder UAA 35:20 44 x
Nils Asfeldt UAA 35:39 45 x
Taylor Hudak GPRC 35:45 46 x
Joel Manz GPRC 35:54 47 x
Ajayi Ikponmwosa GPRC 36:01 48 x
Kain Simmer SAIT 36:07 49 x
Jason Sprinkhuysen STMU 37:07 50 40
Jackson Murrell CUE 40:15 51 41
Frazer Connelly CUE 42:49 52 x
Colin Gillis LAKE 43:12 53 42
Quinn Demers STMU 43:55 54 43
 
 
ACAC Women 5km Final Results
Runner Team Time Overall Place ACAC Place
Sophia Nowicki LETH 23:53 1 1
Emilie Mann SAIT 24:18 2 2
Jillian Stewart RDC 24:23 3 3
Rebecca Johnson STMU 24:37 4 4
Elise Nawrocki CUE 25:08 5 5
Shayla Sklaruk RDC 25:19 6 6
Emily Spencer LETH 25:32 7 7
Shaelyn Moltzhan RDC 26:14 8 8
Ann Danard SAIT 26:16 9 9
Salma Moreira LETH 26:34 10 10
Bailey Troccoli-Hughes CUE 26:43 11 11
Janelle Graham LETH 26:47 12 12
Caitlin Debree RDC 26:47 13 13
Ana Zulic CUE 27:18 14 14
Anna van der Giessen GPRC 27:25 15 15
Maria Houle GPRC 27:28 16 16
Mackenzie Grove UAA 27:40 17 17
Catherine Alcorn UAA 27:49 18 18
Anne Mirejovsky UAA 27:52 19 19
Mackenzie Spinks RDC 27:56 20 20
Rebecca Sweeney LETH 28:03 21 21
Amanda Vocke SAIT 28:08 22 22
Brooklyn Vogel LETH 28:12 23 23
Deshann Valentine RDC 28:24 24 24
Karen Vandenborre STMU 28:28 25 25
Darian Elliott LAKE 28:40 26 26
Ashley Camsell GPRC 28:59 27 27
Vildana Rekic LETH 29:00 28 x
Mienna Staroslieski CUE 29:06 29 28
Rebecca Hay CUE 29:13 30 29
Teagan Shapka RDC 29:15 31 x
Brittany Duvall GPRC 29:33 32 30
Ellie Chai SAIT 29:40 33 31
Kylie Peake UAA 29:54 34 32
Emily Lyseng UAA 30:20 35 33
Kim McEwan STMU 30:43 36 34
Kadee St. Croix LAKE 30:59 37 35
Krista Frey GPRC 31:00 38 36
Tayla Koerber UAA 32:01 39 37
Bethany Topping STMU 32:24 40 38
Mia Spreen UAA 32:50 41 x
Madison Masterson CUE 33:23 42 39
Lina Lim UAA 33:27 43 x
Mataya Baldwin CUE 33:50 44 x
Myroslava Koval STMU 33:57 45 40
Marissa Davidson LAKE 34:02 46 41
Erin Grier GPRC 34:10 47 42
Tanis Lefebvre STMU 35:33 48 43
Nikita Lattery LAKE 35:50 49 44
Justyna Kolooziej LAKE 36:21 50 45
Abigail Griffiths STMU 38:08 51 x
 
 
ACAC Team Results
 
Men Women
1st Place -  SAIT
2nd Place - Red Deer College
3rd Place -  Lethbridge College
1st Place -  Lethbridge College
2nd Place - Red Deer College
3rd Place -  Concordia University of Edmonton
Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 787 of 4402)

This page is created with TreePad