ACAC OVERALL SEASON TEAM RANKINGS
 
Combined Team Scores
      Points
1 Grant MacEwan GMCC 1312
2 NAIT NAIT 1070
3 Keyano KEY 335
4 GPRC GPRC 284
 
MEN - Team Scores
      Points
1 NAIT NAIT 537
2 Grant MacEwan GMCC 518
3 GPRC GPRC 162
4 Keyano KEY 160
 
WOMEN - Team Scores
      Points
1 Grant MacEwan GMCC 704
2 NAIT NAIT 471
3 Keyano KEY 131
4 GPRC GPRC 78
 
TOP FEMALE SWIMMER
  Nicole Bradfield NAIT 107
 
TOP MALE SWIMMER
  Tyler Burton Keyano 110
 

 
ACAC SWIM MEET #3
February 25, 2006
Hosted by NAIT
 
Team Rankings - Through Event 40
Combined Team Scores
      Points
1 Grant MacEwan GMCC 684
2 NAIT NAIT 558
3 Keyano KEY 170
4 GPRC GPRC 152
 
MEN - Team Scores
      Points
1 Grant MacEwan NAIT 274
2 NAIT GMCC 272
3 GPRC GPRC 86
4 Keyano KEY 80
 
WOMEN - Team Scores
      Points
1 Grant MacEwan GMCC 354
2 NAIT NAIT 246
3 Keyano KEY 62
4 GPRC GPRC 38
 
 
 
MEN'S Individual Rankings - Through Event 40
Place Name School Points
1 Burton, Tyler KC 56
1 Poznicoff, Andrew GPRC 56
3 Andrews, Gaelen GMCC 52
4 Yap-Chung, Chris GMCC 48
5 Syryda, Keith NAIT 44
5 Wilson, Keyton NAIT 44
7 Wilson, Jared NAIT 34
7 Wittlinger, Andrew GMCC 347
7 McRitchie, Ryan GMCC 34
10 Buck, Jasyon NAIT 32
11 Mihaly, Tyler GPRC 30
12 Buchanan, Scott NAIT 26
13 Dean, Pete GMCC 24
13 Irla, Jeremy KC 24
15 Irvine, Tyler GMCC 18
16 Stagg, Ryan NAIT 16
16 Godfrey, Sean GMCC 16
18 Schofield, Jonathan NAIT 14
18 Hawker, Brad NAIT 14
 
 
WOMEN'S Individual Rankings - Through Event 40
Place Name School Points
1 Bradfield, Nicole NAIT 56
2 Beamish, Braiden GMCC 50
3 Jensen, Michelle GMCC 46
3 Polet, Evelyn GMCC 46
5 McLean, Jenna GMCC 44
6 Williams, Sarah NAIT 42
6 Zimmerman, Karen GMCC 42
8 Van Dyke, Mallory GMCC 40
9 McDonald, Lee NAIT 38
10 Denney, Nicole KC 30
10 Fyfe, Melanie GMCC 30
12 Leder, Leanne NAIT 26
12 MacKintosh, Meghan NAIT 26
14 Antaya, Charlene GPRC 24
15 Cannon, Amy NAIT 18
16 Hager, Heather KC 16
16 Greer, Aimory KC 16
18 Hirtle Johanna GPRC 14
 
 
 

 
 
ACAC MEET #3 RESULTS
 
Event 1 Mixed 400 SC Meter Free Style Relay
  Team Relay Time  
1 GMCC A 4:09.85 28
2 NAIT A 4:13.65 20
3 GPRC A 4:35.65 16
4 KC A 4:40.96 12
 
Event 3 Women 200 SC Meter IM
  Name School Time  
1 Bradfield, Nicole NAIT 2:40.41 14
2 Van Dyke, Mallory GMCC 2:41.13 10
3 Fyfe, Melanie GMCC 3:03.30 8
 
Event 4 Men 200 SC Meter IM
  Name School Time  
1 Burton, Tyler KC 2:23.62 14
2 Yap-Chung, Chris GMCC 2:27.90 10
3 Wilson, Jared NAIT 2:28.17 8
4 Buchanan, Scott NAIT 3:09.58 6
5 Stagg, Ryan NAIT 3:18.96 4
-- Bradley, Aaron CC x2:49.56  
 
Event 5 Women 50 SC Meter Butterfly
  Name School Time  
1 Polet, Evelyn GMCC 32.28 14
2 McDonald, Lee NAIT 33.24 10
3 Beamish, Braiden GMCC 34.26 8
4 Williams, Sarah NAIT 34.41 6
5 Denney, Nicole KC 35.51 4
6 Antaya, Charlene GPRC 42.00 2
7 Hirtle, Joana GPRC 42.35  
 
Event 6 Men 50 SC Meter Butterfly
  Name School Time  
1 Syryda, Keith NAIT 28.04 14
2 Wittlinger, Andrew GMCC 28.89 10
3 Buck, Jayson NAIT 30.08 8
4 Schofield, Jon NAIT 30.77 6
5 Irla, Jeremy KC 31.77 4
6 Hawker, Brad NAIT X32.00  
7 Godfrey, Sean GMCC 34.17 2
-- Hegedus, Tom NAIT X34.77  
 
Event 7 Women 100 SC Meter Backstroke
  Name School Time  
1 Jensen, Michelle GMCC 1:12.91 14
2 Zimmerman, Karen GMCC 1:15.44 10
3 Leder, Leanne NAIT 1:33.67 8
4 Cannon, Amy NAIT 1:37.07 6
 
Event 8 Men 100 SC Meter Backstroke
  Name School Time  
1 Andrews, Gaelen GMCC 1:06.94 14
2 McRitchie, Ryan GMCC 1:12.34 10
3 Syryda, Keith NAIT 1:14.33 8
4 Buchanan, Scott NAIT 1:26.93 6
 
Event 9 Women 400 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 McLean, Jenna GMCC 5:18.86 14
2 Van Dyke, Mallory GMCC 5:23.90 10
3 MacKintosh, Meghan NAIT 6:50.18 8
 
Event 10 Men 400 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 Burton, Tyler KC 4:33.38 14
2 Wilson, Jared NAIT 4:39.13 10
3 Irla, Jeremy KC 4:56.52 8
4 Mihaly, Tyler GPRC 5:01.99 6
5 Wittlinger, Andrew GMCC 5:09.29 4
6 Irvine, Tyler GMCC 5:13.12 2
7 Dean, Pete GMCC 5:57.21  
 
Event 11 Women 200 SC Meter Breaststroke
  Name School Time  
1 Beamish, Braiden GMCC 2:55.11 14
2 Antaya, Charlene GPRC 3:30.45 10
3 Greer, Aimory KC 4:06.54 8
 
Event 12 Men 200 SC Meter Breaststroke
  Name School Time  
1 Poznikoff, Andrew GPRC 2:30.31 14
2 Wilson, Keyton NAIT 2:37.67 10
3 McRitchie, ryan GMCC 2:51.34 8
4 Hawker, Brad NAIT 3:07.30 6
5 Godfrey, Sean GMCC 3:24.70 4
 
Event 13 Women 100 SC Meter IM
  Name School Time  
1 Williams, Sarah NAIT 1:16.80 14
2 McLean, Jenna GMCC 1:19.79 10
3 MacKintosh, Meghan NAIT 1:35.77 8
4 Hager, Heather KC 1:38.11 6
 
Event 14 Men 100 SC Meter IM
  Name School Time  
1 Wilson, Keyton NAIT 1:09.63 14
2 Buck, Jayson NAIT 1:13.44 10
3 Dean, Pete GMCC 1:27.00 8
4 Stagg, Ryan NAIT 1:28.96 6
 
Event 15 Women 200 SC Meter Butterfly
  Name School Time  
1 Jensen, Michelle GMCC 2:34.63 14
2 McDonald, Lee NAIT 2:52.67 10
3 Polet, Evelyn GMCC 2:57.85 8
4 Fyfe, Melanie GMCC 3:22.20 6
5 Hirtle, Johanna GPRC 3:40.51 4
 
Event 16 Men 200 SC Meter Butterfly
  Name School Time  
1 Yap-Chung, Chris GMCC 2:23.30 14
2 Mihaly, Tyler GPRC 2:50.09 10
 
Event 17 Women 100 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 Bradfield, Nicole NAIT 1:04.45 14
2 Denney, Nicole KC 1:07.52 10
3 Zimmerman, Karen GMCC 1:08.13 8
4 Leder, Leanne NAIT 1:16.14 6
5 Cannon, Amy NAIT 1:16.75 4
6 Greer, Aimory KC 1:43.85 2
 
Event 18 Men 100 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 Poznikoff, Andrew GPRC 54.77 14
2 Andrews, Guelen GMCC 57.86 10
3 Syryda, Keith NAIT 59.20 8
4 Wilson, Jared NAIT 59.30 6
5 Irla, Jeremy KC 1:00.88 4
6 Schofield, Jon NAIT 1:01.25 2
-- Bradley, Aaron CC x1:02.60  
-- Hegedus, Tom NAIT x1:10.84  
 
Event 19 Women 200 SC Meter Medley Relay
  Team Relay Time  
1 GMCC A 2:14.24 28
2 NAIT A 2:21.12 20
 
Event 20 Men 200 SC Meter Medley Relay
  Team Relay Time  
1 GMCC A 1:58.54 28
2 NAIT A 2:03.86 20
 
Event 21 Mixed 400 SC Meter Medley Relay
  Team Relay Time  
1 GMCC A 4:42.15 28
2 NAIT A 4:56.48 20
3 KC A 5:12.93 16
4 GPRC A 5:21.04 12
 
Event 23 Women 200 SC Meter Backstroke
  Name School Time  
1 Zimmerman, Karen GMCC 2:45.68 14
2 Van Dyke, Mallory GMCC 2:49.44 10
3 Leder, Leanne NAIT 3:29.04 8
 
Event 24 Men 200 SC Meter Backstroke
  Name School Time  
1 Andrews, Gaelen GMCC 2:31.34 14
2 Buck, Jayson NAIT 2:45.37 10
3 Irvine, Tyler GMCC 2:50.01 8
4 Mihaly, Tyler GPRC 2:58.48 6
 
Event 25 Women 400 SC Meter IM
  Name School Time  
1 Jensen, Michelle GMCC 5:40.49 14
2 Fyfe, Melanie GMCC 6:34.19 10
 
Event 26 Men 400 SC Meter IM
  Name School Time  
1 Burton, Tyler KC 5:12.33 14
2 Yap-Chung, Chris GMCC 5:26.01 10
3 McRitchie, Ryan GMCC 5:39.25 8
4 Buchanan, Scott NAIT 6:55.83 6
 
Event 27 Women 50 SC Meter Breaststroke
  Name School Time  
1 Beamish, Braiden GMCC 37.13 14
2 McLean, Jenna GMCC 37.94 10
3 Williams, Sarah NAIT 38.43 8
4 Hager, Heather KC 47.77 6
5 MacKintosh, Meghan NAIT 49.73 4
6 Greer, Aimory KC 51.16 2
 
Event 28 Men 50 SC Meter Breaststroke
  Name School Time  
1 Poznikoff, Andrew GPRC 30.81 14
2 Wilson, Keyton NAIT 32.09 10
3 Hawker, Brad NAIT 37.92 8
4 Dean, Pete GMCC 42.35 6
5 Stagg, Ryan NAIT 46.37 4
-- Bradley, Ryan CC X38.99  
 
Event 29 Women 100 SC Meter Butterfly
  Name School Time  
1 Polet, Evelyn GMCC 1:14.27 14
2 McDonald, Lee NAIT 1:19.03 10
3 Hirtle, Johanna GPRC 1:43.97 8
 
Event 30 Men 100 SC Meter Butterfly
  Name School Time  
1 Yap-Chung, Kris GMCC 1:05.93 14
2 Wittlinger, Andrew GMCC 1:08.25 10
3 Buchanan, Scott NAIT 1:34.85 8
 
Event 31 Women 200 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 Williams, Sarah NAIT 2:31.22 14
2 Van Dyke, Mallory GMCC 2:31.88 10
3 Denney, Nicole KC 2:36.18 8
4 Antaya, Charlene GPRC 2:52.87 6
5 Hager, Heather KC 3:24.60 6
 
Event 32 Men 200 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 Burton, Tyler KC 2:00.88 14
2 Wilson, Jared NAIT 2:15.08 10
3 Mihaly, Tyler GPRC 2:22.72 8
4 Irvine, Tyler GMCC 2:27.68 6
5 Godfrey, Sean GMCC 2:44.17 4
6 Stagg, Ryan NAIT 2:51.82 2
 
Event 33 Women 50 SC Meter Backstroke
  Name School Time  
1 Bradfield, Nicole NAIT 34.04 14
2 Zimmerman, Karen GMCC 34.68 10
3 Cannon, Amy NAIT 45.21 8
4 MacKintosh, Meghan NAIT 46.23 6
5 Jensen, Michelle GMCC 49.50 4
 
Event 34 Men 50 SC Meter Backstroke
  Name School Time  
1 Andrews, Gaelen GMCC 30.52 14
2 Dean, Pete GMCC 35.94 10
 
Event 35 Women 100 SC Meter Breaststroke
  Name School Time  
1 Beamish, Braiden GMCC 1:24.09 14
2 McLean, Jenna GMCC 1:25.80 10
3 McDonald, Lee NAIT 1:26.44 8
4 Antaya, Charlene GPRC 1:35.80 6
5 Greer, Aimory KC 1:44.02 4
 
Event 36 Men 100 SC Meter Breaststroke
  Name School Time  
1 Poznikoff, Andrew GPRC 1:07.86 14
2 Wilson, Keyton NAIT 1:11.00 10
3 McRitchie, Ryan GMCC 1:18.73 8
4 Godfrey, Sean GMCC 1:36.55 6
 
Event 37 Women 50 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 Bradfield, Nicole NAIT 29.81 14
2 Polet, Evelyn GMCC 30.90 10
3 Denney, Nicole KC 32.09 8
4 Fyfe, Melanie GMCC 33.14 6
5 Leder, Leanne NAIT 33.65 4
6 Hirtle, Johanna GPRC 35.20 2
7 Cannon, Amy NAIT 35.32  
8 Hager, Heather KC 39.41  
 
Event 38 Men 50 SC Meter Freestyle
  Name School Time  
1 Syryda, Keith NAIT 25.78 14
2 Wittlinger, Andrew GMCC 26.44 10
3 Irla, Jeremy KC 27.12 8
4 Schofield, Jon NAIT 27.86 6
5 Buck, Jayson NAIT 28.13 4
6 Hawker, Brad NAIT x28.90  
7 Irvine, Tyler GMCC 29.11 2
-- Letwin, Tyler GMCC x  
-- Bradley, Aaron CC x27.70  
 
Event 39 Women 200 SC Meter Freestyle Relay
  Team Relay Time  
1 GMCC A 2:06.22 28
2 NAIT A 2:12.64 20
 
Event 40 Men 200 SC Meter Freestyle Relay
  Team Relay Time  
1 NAIT A 1:47.53 28
2 GMCC A 1:49.71 20
Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 1178 of 4430)

This page is created with TreePad