BADMINTON DOUBLES CHAMPIONS
YEAR MEN'S DOUBLES WOMEN'S DOUBLES MIXED DOUBLES
2017-18 Nicholas Roque & Imran Wadia (NAIT) Caitlyn New & Kaitlyn Wibee (NAIT) Jeffery Ko & Eyota Kwan (NAIT)
2016-17 Andy Ko & Imran Wadia (NAIT) Rachael Smillie & Cecelia Wolski (CUE) Nicholas Roque & Kai-Li Huang (NAIT)
2015-16 Nick Roque ⁄ Jeffrey Ko (NAIT) Kai-Li Huang ⁄ Seulbi Kim (NAIT) Rosanna Chan ⁄ Sam Kim (NAIT)
2014-15 Sam Kim ⁄ Andy Ko (NAIT) Kai-Li Huang ⁄ Hellena Fedoretz (NAIT) Erin O'Neil ⁄ Andre Leblanc (CUCA)
2013-14 ** **Badminton suspended **
2012-13 ** **Badminton suspended **
2011-12 Jonathan Chang ⁄ Jason Chou (NAIT) Mizuki Awai ⁄ Mary Smith (RDC) Colin Szpecht ⁄ Hailey Coakley (MRU)
2010-11 Jonathan Chang ⁄ Jason Chou (NAIT) Grace Box ⁄ Ellexis Lathan (CUCA) Joey Vandervet ⁄ Sinead Cheah (NAIT)
2009-10 Jonathan Chang ⁄ Romulo Yamsuan (NAIT) Ogul Kaltakci ⁄ Natalie Neumann (NAIT) Joey Vandervet ⁄ Sinead Cheah (NAIT)
2008-09 Jon Vandervet ⁄ Alan Chow (CUCA) Reshma Bhambhani ⁄ Grace Box (CUCA) Joey Vandervet ⁄ Sinead Cheah (NAIT)
2007-08 Jon Vandervet ⁄ Michael Chong (CUCA) Reshma Bhambhani ⁄ Grace Box (CUCA) Darren Hong ⁄ Laura Fong (MRC)
2006-07 Jon Vandervet ⁄ Michael Chong (CUCA) Reshma Bhambhani ⁄ Natasha Liaw (CUCA) Ryan Legere ⁄ Nicole Hilland (MRC)
2005-06 Eric Tseng ⁄ Mike Berezowski (NAIT) Zarina Bhambhani ⁄ Tiffany Chan (CUCA) Brody Hilland ⁄ Kristy Lachapelle (MRC)
2004-05 Jeremy Hilland ⁄ Justin Mullaly (MRC) Helen Nichol ⁄ Kristy Lechapelle (MRC) Jon Vandervet ⁄ Tiffany Chan (CUCA)
2003-04 Brody Hilland ⁄ Jeremy Hilland (MRC) Lindy VanRiper ⁄ Tiffany Chan (CUCA) Tye Reidie ⁄ Angela Hudec (MRC)
2002-03 Brody Hilland ⁄ Jeremy Hilland (MRC) Lindy VanRiper ⁄ Tiffany Chan (CUCA) Alan Chow ⁄ Pam Bolton (NAIT)
2001-02 Austin Liaw ⁄ Lionel Chong (NAIT) Kim Chow ⁄ Stacey Micheals (MRC) Ty Reidie ⁄ Helen Nichol (MRC)
2000-01 Sumeet Shinde ⁄ Greg Sanden (MRC) Stacey Michaels ⁄ Kim Chow (MRC) Atsuya Izaki ⁄ Akiko Tomizawa (GPRC)
1999-00 Austin Law ⁄ Shannon Lim (NAIT) Nolana Nichols ⁄ Nadine Bouvette (RDC) Eric Thai ⁄ Pam Bolton (MacEwan)
1998-99 Ryan Legere ⁄ Greg Sanden (MRC) Kristina Polziehn ⁄ Jennifer Fong (GMCC) Eric Thai ⁄ Pam Bolton (MacEwan)
1997-98 Ryan Legere ⁄ Eric Chan (MRC) Brooke Harris ⁄ Mika Takayama (MRC) Peter Chen ⁄ Mandy Copeman (MacEwan)
1996-97 Steve Wong ⁄ Peter Chen (GMCC) Crystal Elliott ⁄ Theresa Lemay, GPRC Travis Matheson ⁄ Joanne Bueckert (RDC)
1995-96 Lionel Chong ⁄ Iain Fulford (GMCC) Marlene Holmgren ⁄ Jennifer Johnson (RDC) Hayden Kowel ⁄ Loan Nguyen (MRC)
1994-95 Brad Alton ⁄ David Fehr (SAIT) Marlene Holmgren ⁄ Jennifer Johnson (RDC) Karyn Kadonaga ⁄ Keith Kadonaga (SAIT)
1993-94 Mark Lee ⁄ Lionel Chong (GMCC) Jennifer Stickney ⁄ Adele Friess (GMCC) Karyn Kadonaga ⁄ Keith Kadonaga (SAIT)
1992-93 Tomoaki Meikari ⁄ Mark Lee (GMCC) Rhonda Mackay ⁄ Julianne Cummin (GMCC) Karen Marner ⁄ Corey Morse (NAIT)
1991-92 Brad Alton ⁄ Trent McNeil (GMCC) Shirley Mah ⁄ Karen Marner (NAIT) Heidi Krauskopf ⁄ Murray Slough (LCC)
1990-91 Kevin Henschell ⁄ Jack Quan (SAIT) Lynne Courchesne ⁄ Shirley Mah (NAIT) Sondra Torstenson ⁄ Greg Whyte (MRC)
1989-90 Alan Peturson ⁄ Ken Koschzeck (RDC) Lynne Courchesne ⁄ Shirley Mah (NAIT) Sondra Torstenson ⁄ Greg Whyte (MRC)
1988-89 Wang Wen ⁄ Trent McNeil (GMCC) Kim Briggs ⁄ Chantal Jobin (MRC) Deng Sian ⁄ Wang Wen (GMCC)
1987-88 William Clarkson ⁄ Rick Kosowan (NAIT) Susan Calder ⁄ Kim Briggs (MRC) Diane Viens ⁄ Sharaz Tharani (MHC)
1986-87 Mike Milne ⁄ Kirby Nixon (MRC) Joanne Gillette ⁄ Susan Calder (MRC) Susan Calder ⁄ Mike Milne (MRC)
1985-86 Keith De Sousa ⁄ Jim Wu (NAIT) Kathy Casselman ⁄ Rhonda McKay (RDC) Joanne Gillette ⁄ Jeff Jarret (MRC)
1984-85 Kevin Benson ⁄ Al Peturson (RDC) Teri-Joe Carson ⁄ Diane Woo (LCC) George Armstrong ⁄ Jane Matthews (RDC)
1983-84 Tom Boettger ⁄ Roland Cormier (MRC) Sandra Oglivie ⁄ Rhonda McKay (RDC) Linda McKay ⁄ Drew Godsman (SAIT)
1982-83 Peter Wong ⁄ Victor Fong (SAIT) Linda McDay ⁄ Carol Leerers (SAIT) Monica Milan ⁄ Marc Mousseau (LCC)
1981-82 Tom Boettger ⁄ Richard Cote (MRC) Noreen Humble ⁄ Janice Romans (NAIT) Barb Fehiau ⁄ Ron Clarkson (NAIT)
1980-81 Les Peterson ⁄ Grant Pitman (NAIT) Wendy Foreman ⁄ Suzanne Oel (SAIT) Janice Roman ⁄ Val Palm (NAIT)
1979-80 Les Peterson ⁄ Pryce Alderson (NAIT) Wendy Foreman ⁄ Suzanne Oel (SAIT) Pearl Pente ⁄ Al Musto (MRC)
1978-79 Bryan Spence ⁄ Ron Kulych (RDC) Chris Brower ⁄ Jackie Hailes (NAIT) Rob Gravells ⁄ Marie Faubert (RDC)
1977-78 Kaverne Devold ⁄ Bryan Spence (RDC) Kim Caves ⁄ Katy Greuter (MRC) Robin Simituk ⁄ Marie Faubert (RDC)
1976-77 Pongsak Wanthanathawee ⁄ Rob Gallant (MRC) Bev Robinson ⁄ Sue Swainson (RDC) Shawn McGargor ⁄ Robin Simituk (RDC)
1975-76 Issaret Ratanasuang ⁄ Jeff Child (MRC) Mary Anne Cote ⁄ Bev Robinson (RDC) Ken Hill ⁄ Marney MacLeod (SAIT)
1974-75 Ken Kosak ⁄ Byron Gray (NAIT) Robbyn Mintenko ⁄ Sharon Davies (LCC) Rick Furukawa ⁄ Vivian Giesse (LCC)
1973-74 Ken Kosak ⁄ Byron Gray (NAIT) Wendy Foreman (SAIT) N.I.A.(CLC)
1972-73 Vara Sukanake ⁄ Eric Wong (MRC) Lyda Clarke ⁄ Brenda Beazer (LC) Terry Cox ⁄ Audrey Ruff (RDC)
Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 149 of 4235)

This page is created with TreePad