ACAC CROSS COUNTRY RUNNING CHAMPIONS
 
INDIVIDUAL CHAMPIONS
 
YEAR MEN'S WOMEN'S
2017-18 Matthew Travaglini (SAIT) Jordanna Cota (RDC)
2016-17 Jacques Saayman (SAIT) Rachel McKenzie (LETH)
2015-16 Alex Harding (LETH) Jamie Wigmore (GPRC)
2014-15 Edwin Kaitany (LETH) Mirelle Martens (GPRC)
2013-14 Edwin Kaitany (LETH) Vanessa Trofimenkoff (GMU)
2012-13 Devin Woodland (RDC) Marriya Jenkins (CUCA)
2011-12 Peter Kalya  (LETH) Jodi Sanguin (RDC)
2010-11 Willy Kimosop (LETH) Jodi Sanguin (RDC)
2009-10 Willy Kimosop (LETH) Purity Kandie (LETH)
2008-09 Willy Kimosop (LETH) Gladys Kochei (LETH)
2007-08 Ed Kangogo (LETH) Gladys Kochei (LETH)
2006-07 Rogers Sergon (LCC) Debby Querengesser (RDC)
2005-06 Rogers Sergon (LCC) Lisa Collins (KC)
2004-05 Carl Skinstad (AUG) Holly Ratslaff (SAIT)
2003-04 Carl Skinstad (AUC) Mary Kamau (LCC)
2002-03 Carl Skinstad (AUC) Mary Kamau (LCC)
2001-02 Kip Kangogo (LCC) Lynette Van Damme (MRC)
2000-01 Dallas Raudebaugh (RDC) Amy Ford (MacEwan)
1999-00 Fred Setterington (GPRC) Tara-Lee Stilwell (GPRC)
1998-99 Teles Kananga (MRC) Emily Foster (MRC)
1997-98 Derek Kroeker (LCC) Jackie Gowan (RDC)
1996-97 Jason Reist (GMCC) Amanda Woodcock (SAIT)
1995-96 Adam Symonds (MRC) Tamara Salomon (SAIT)
1994-95 Todd Pawlenchuk (CUCA) Tamara Salomon (SAIT)
1993-94 Dave Corbet (GMCC) Adreane Gradauer (SAIT)
1992-93 Shane Rush (NAIT) Rose Martin (NAIT)
1991-92 Chris Drozda (MRC) Krista Beddoes (RDC)
1990-91 Trevor Patrick (MRC) Krista Beddoes (RDC)
1989-90 Rod Palm (RDC) Denise Mitchell (NAIT)
1988-89 Steve Pederson (MRC) Mona Davidson (MRC)
1987-88 Steve Pedersen (MRC) Mona Davidson (MRC)
1986-87 Daniel Ouimet (SAIT) Barbara Rankin (MRC)
1985-86 Gordon Henry (CLC) Christine Smith (LCC)
1984-85 Brian McCullagh (SAIT) Elena Evanoff (MRC)
1983-84 Gord Palm (RDC) Joan Groothysen (NAIT)
1982-83 Gord Palm (RDC) Debbie Schneider (CLC)
1981-82 Brian Countryman (GMCC) Tammy Boonstra (CLC)
1980-81 Ken Nowasiad (NAIT) Cindy Young (RDC)
1979-80 Ken Nowasiad (NAIT) Julie MacDonald (NAIT)
1978-79 Scott Robertson (SAIT) Julie MacDonald (NAIT)
1977-78 Murray Hunt (NAIT) Rita Reich (SAIT)
1976-77 Bevan Becker (NAIT) Becky Sjare (RDC)
1975-76 Gary Cassidy (NAIT) Rita Reich (RDC)
1974-75 Dave Irvine (RDC) Pauline Molesky (SAIT)
1973-74 Neil Honeychurch (MRC) Joan Osness (CLC)
1972-73 Tom Manning (NAIT) Irene Nelson (OC)
1971-72 George Bell (MRC) Fay Churchill (MRC)
1970-71 Len Charles (MRC) Pauline Molesky (SAIT)
1969-70 Ken Ward (OAVC) -
1968-69 R. Thomas (SAIT) -
1967-68 R. Thomas (RDJC) -
1966-67 David Beckman (RDJC) -
1965-66 Ron Klippert (MRJC) -
1964-65 Dave Repetowski (MRJC) -
Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 152 of 4235)

This page is created with TreePad